Koszt wysyłki: od 0,00 zł
Stan magazynowy:
Stan produktu: Nowy
Wydanie: Standardowe
Wysokość produktu: 20
Szerokość produktu: 12
Liczba stron: 720
Gatunek: Biologia, ekologia
Język publikacji: polski
Rok wydania: 2023
Nośnik: książka papierowa
Autor: Ewald Gerhardt
Okładka: twarda
Tytuł: Grzyby. Wielki przewodnik Molpharma
Wydawnictwo: Molpharma
ISBN: 9788396561114
Ponad 1000 opisanych gatunków
Nowa edycja z aktualną taksonomią
Ewald Gerhardt
✔️ aktualna taksonomia i nazewnictwo Grzybów
✔️ aktualna czerwona lista
✔️ aktualne wpisy o grzybach jadalnych, trujących czy niejadalnych
✔️ wydanie poprawione o błędy zawarte w poprzednich edycjach
✔️ ponad 1000 opisanych grzybów w sposób prosty, ułatwiający identyfikację
✔️ aktualne grzyby występujące w Polsce i na świecie
✔️ ponad 720 kolorowych stron ze zdjęciami i opisami
Przewodnik Ewalda Gerharda to obecnie najlepszy, europejski, terenowy przewodnik po grzybach naszej strefy klimatycznej. Jego rozmiar pozwala zabrać go ze sobą do lasu, a zawartość obejmuje większość pospolitych grzybów wielkoowocnikowych, czyli takich, które jesteśmy w stanie zobaczyć bez pomocy lupy.
Nowa wersja atlasu nie jest kopią starego, ale zawiera niezbędne zmiany – nazwy systematyczne i nazwy polskie zostały uwspółcześnione, przy gatunkach chronionych w Polsce zastosowano odpowiednie symbole i zaznaczono te grzyby, które są rzadkie i znajdują się na polskiej czerwonej liście grzybów zagrożonych. Czerwona lista na której znajdują się 963 gatunki grzybów powstała jeszcze w XX wieku, a jej ostatnie wznowienie z 2006 roku wymaga kolejnego unowocześnienia. Jest to jednak lista obecnie obowiązująca i stanowiąca dla osób zajmujących się inwentaryzacją przyrodniczą punkt odniesienia przy badaniach terenowych.
To raczej książka dla miłośników grzybów, czerpiących radość z ich odkrywania i rozpoznawania. A jednak miłośnicy kuchni również będą tą książką zachwyceni, bowiem przy każdym gatunku zaznaczono również jego przydatność kulinarną. Skorzystają więc z niej zarówno mykolodzy jak i zbieracze grzybów. Należy podkreślić wysoki merytoryczny poziom publikacji. Zawdzięczać to należy licznym osobom, związanym z Polskim Towarzystwem Mykologicznym, które tę książkę uwspółcześniły, weryfikując nazwy i opisy, sprawdzając kategorie zagrożenia z Polską Czerwoną Księgą i modyfikując te informacje, które obecna nauka interpretuje na nowo. Książka Gerharda jest od dawna wyczekiwana w środowisku i należy się cieszyć, że nowy wydawca pojął się trudu uwspółcześnienia i ponownej redakcji. Nie mam wątpliwości, że pozycja ta będzie się cieszyła zasłużoną popularnością.
Czy w przewodniku Gerharda znajdziemy wszystkie grzyby chronione i figurujące na czerwonej liście? Oczywiście nie, bo grzybów wielkoowocnikowych w Polsce znajdziemy około 5000, grzybów na Czerwonej Liście niemal tysiąc.
Co prawda, w przewodniku jest nawet więcej gatunków- nieco ponad 1000, ale dobór był taki by przedstawić większość z tych, które spotkamy w lesie czy na łąkach oraz w środowisku miejskich parków. Jakie grzyby zostały pominięte przez Autora ? Po pierwsze grzyby bardzo rzadkie, a po drugie grzyby bardzo do siebie podobne, których nie sposób rozróżnić bez mikroskopu. Przykładem może być rodzaj włośnianka, której oznaczanie jest problemem również dla specjalistów, lub maleńkie miseczkowate workowce. Książka Gerharda nie jest typową książką dla smakoszy, bo wykracza swym zasięgiem daleko poza najbardziej znane grzyby jadalne i ich trujące sobowtóry.
Grzyby, to odrębny, niesłychanie interesujący i kryjący wiele tajemnic świat. W jego odkrywaniu może pomóc ten wysokiej klasy przewodnik z dobrej jakości fotografiami, wykonanymi naturalnym środowisku, oraz fachowymi i zwięzłymi opisami pozwalającymi na identyfikację grzybów. Może on służyć zarówno profesjonalistom, jak i amatorom, nauczycielom, studentom i uczniom, wszystkim, którzy chcą grzyby zbierać i prawidłowo je rozpoznawać.
Dr hab. Małgorzata Stasińska, prof. US
Popularny atlas grzybów powraca w uwspółcześnionej i zaktualizowanej formie. To pozycja obowiązkowa w koszykach amatorów grzybobrania, ważna dla mykologów-hobbystów i osób zajmujących się grzybami zawodowo. Zdecydowanie polecam.
Dr hab. Piotr Mleczko, prof. UJ
Miłośnicy kuchni również będą tą książką zachwyceni, bowiem przy każdym gatunku zaznaczono również jego przydatność kulinarną. Skorzystają więc z niej zarówno mykolodzy jak i zbieracze grzybów. Należy podkreślić wysoki merytoryczny poziom publikacji. Zawdzięczać to należy licznym osobom, związanym z Polskim Towarzystwem Mykologicznym, które tę książkę uwspółcześniły, weryfikując nazwy i opisy, sprawdzając kategorie zagrożenia z Polską Czerwoną Księgą i modyfikując te informacje, które obecna nauka interpretuje na nowo. Książka Gerharda jest od dawna wyczekiwana w środowisku i należy się cieszyć, że nowy wydawca pojął się trudu uwspółcześnienia i ponownej redakcji.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.