Koszt wysyłki: od 15,90 zł
Stan magazynowy:
Stan produktu: Nowy
Wydanie: Standardowe
Wysokość produktu: 24
Szerokość produktu: 17
Liczba stron: 932
Gatunek: Technika, nauki techniczne
Język publikacji: polski
Rok wydania: 1973
Nośnik: książka papierowa
Autor: R,.H.Cannon jr.
Okładka: twarda
Tytuł: dynamika układów fizycznych
Wydawnictwo: PWN
ISBN: 8600507154187
Robert H. Cannon jr.
Książka niniejsza jest podręcznikiem technicznej teorii układów dynamicznych, będącej kluczowym elementem nowoczesnej techniki systemów. Położono w niej nacisk na pojęcia techniczne, ze szczególnym uwzględnieniem modelowania, co pozwoliło rozwinąć analizę szerokiego zakresu układów dynamicznych w sposób dający podstawy do zrozumienia funkcjonowania nie tylko urządzeń fizycznych, ale również systemów z takich dziedzin, jak zarządzanie i transport.
Mnogość starannie dobranych zadań i przykładów oraz przejrzystych ilustracji wzbogaca treść książki i znacznie ułatwia jej przyswojenie. Książka jest przeznaczona dla studentów wielu kierunków wyższych uczelni technicznych, jako kurs podstawowy dynamiki układów fizycznych, a dzięki swej kompozycji wyróżniającej rozdziały uzupełniające - również dla studentów kursów specjalistycznych oraz dla pracowników naukowych.
Dynamika układów – pojęcie określające charakterystyczną cechę wszelkich rzeczywistych układów fizycznych - zdolność do magazynowania i przetwarzania energii. Każda zmiana parametru układu (jego struktury, parametru elementu czy też wielkości wejściowej układu) powoduje przepływ i przetwarzanie energii w układzie. Ponieważ przepływ energii wymaga upływu czasu, zmiany wielkości układu powiązanych bezpośrednio z elementami magazynującymi energię nie mogą być skokowe. Naczynia połączone z zamkniętą przegrodą Prostym przykładem pozwalającym przedstawić dynamikę układów są naczynia połączone. Intuicyjnie wiadomo, że usunięcie przegrody spowoduje przepływ cieczy ze zbiornika 1 do zbiornika 2, aż do wyrównania się poziomów w obydwóch zbiornikach. Z punktu widzenia dynamiki układów, każdy zbiornik reprezentuje magazyn energii potencjalnej. W procesie przepływu cieczy następuje wyrównanie się energii potencjalnych w obydwóch zbiornikach (dokładniej rzecz ujmując znaczenie ma też energia kinetyczna przepływającej wody, ale pomija się ją dla uproszczenia przykładu). Chociaż przykład jest bardzo prosty, można w nim wyróżnić wszystkie istotne elementy rozpatrywane w bardziej skomplikowanych układach: komutacja – zmiana parametru układu (struktury układu, parametru jednego lub wielu elementów układu, wielkości wejściowej układu) – w tym przypadku usunięcie przegrody; stan nieustalony – przedział czasowy, w którym następuje proces przepływu energii – czas od usunięcia przegrody, aż do wyrównania się poziomów w obydwóch zbiornikach; stan ustalony – następuje po stanie nieustalonym, w tym stanie wielkości występujące w układzie mają stałe wartości – w przykładzie jest to czas po wyrównaniu się poziomów cieczy. W układach stosowanych w technice występowanie stanów nieustalonych jest zazwyczaj zjawiskiem niepożądanym i szkodliwym, gdyż zjawiska dynamiczne są często skomplikowane i trudne w analizie.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.